„Klapka, jedem!“ Tom Cruise se podezřívavě podívá ke schodům do patra.  „Helenko, radši to dáme ještě jednou…“ a zadýchaná Helena Růžičková potřetí vstává z manželské postele. Kde? Malá nápověda:  jsme v centru Prahy, v hotelu, kde v 60. letech nocoval Jurij Alexejevič Gagarin a kam si do hotelové kuchyně chodil zavařit vášnivý gurmán Vlasta Burian. V roce 1912 tu měl své jediné veřejné autorské čtení v Praze Franz Kafka a těsně před druhou světovou válkou odtud britský obchodník Nicholas Winton řídil převoz židovských dětí do bezpečí.

Pro ty, co ještě tápou:  upíjím horkou čokoládu v sympaticky zašlé kavárně Grandhotelu Evropa na Václavském náměstí, jedné z nejkrásnějších secesních budov Evropy. To, že tahle architektonická perla byla v minulosti významným centrem  hotelnictví a česko-francouzské gastronomie je známé – vždyť dřívější jméno Grandhotel Šroubek asi každému něco říká. Tehdejší majitel a známý pražský restauratér Karel Šroubek už ve 20. letech minulého století vybavil svůj hotel na svou dobu neobvyklými vymoženostmi. Kromě výtahů, klimatizace a moderního ústředního topení byl například prosklený strop restaurace zavlažován umělým deštěm, aby se hostům příjemněji dýchalo…

Interiér hotelu lákal odjakživa filmaře, takže mnoho scén  z českých i zahraničních filmů bylo natočeno právě tady. A proto končím hádankou – ve kterých filmech můžeme vidět blyštivou krásu hotelové kavárny nebo záběry unikátní zimní zahrady v atriu?

Grandhotel Evropa

Václavské nám. 25

Praha 1

Text: Alice Mlynářová

Foto: Grandhotel Evropa

 

Gagarin, Cruise, Burian a horká čokoláda

Gagarin, Cruise, Burian a horká čokoláda

Gagarin, Cruise, Burian a horká čokoláda