Plakát jsem si nad postel pověsil naposledy snad ve druháku na střední a už si přesně nevzpomínám, jestli to byly Cranberries nebo pes Falko z Nekonečného příběhu. A asi by mě ani nenapadlo na tomhle bezplakátovém stavu cokoli měnit, kdybych nenarazil na Saudkovy Čtyři vraždy stačí, drahoušku (1971), Weberovy Ženy na pokraji nervového zhroucení (1988), Fišerovu Báječnou angeliku (1970) nebo Bidlovu grafickou interpretaci poutače pro Hoří má panenko (1967).

A kde že se tohle ztracené mládí prodává? „Filmová galanterie“ Terryho ponožky v pasáži Světozor (Vodičkova 41) nabízí kromě originálních autorských plakátů i širokou paletu filmů na DVD, filmové literatury a filmových soundtracků. A pokud nemáte, kam to všechno doma pověsit, můžete se plakáty potěšit aspoň při pravidelných výstavách v prostorách přilehlého kina SVĚTOZOR. V únoru to bylo například 62 grafických návrhů studentů z České republiky, Slovenska a Polska nebo monografická filmovo-plakátová retrospektiva polského grafika a malíře Andrzeje Klimowského.

Bohužel (a s ohledem na peněženku někdy i bohudík) ne všechno je na prodej a spousta unikátních laskomin je pouze k vidění (osobně mě asi nejvíc mrzí Anna proletářka Jiřího Figera z roku 1952 – do výklenku proti vstupním dveřím by mi seděla jako ulitá). Ale i tak člověk s prázdnou neodejde: Dívku na koštěti pořád ještě mají!

 

 

Terryho ponožky

Praha 1 – Vodičkova 41 (Pasáž Světozor)

http://www.terryhoponozky.cz/

 

Foto: Tereza Drahotová, Terryho ponožky