Pro nové tenisky člověk může vyrazit do nákupního centra. A budou vypadat – no, jako tenisky z nákupního centra. Nebo vám někdo prozradí, že v Konviktské 30, kousek od Národní třídy, najdete obchod botas 66, kde mají botasky … prostě ty originální. Nejen designem, ale i původem.

Obuvnická továrna ve Skutči ve východních Čechách totiž vyráběla tradiční botasky už od počátku 60. let, než této značce před několika lety vdechli novou duši dva mladí čeští designéři Jan Kloss a Jakub Korouš. Jejich redesignované modely navazují na socialistickou estetiku botasek, ale aktualizují jejich podobu pro 21. století.

Tento „nový život“ sportovních bot ze Skutče začal v roce 2007 jako školní projekt Jana a Jakuba na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. V roce 2009 byl v Konviktské ulici na necelých 50 m2 otevřen první botas 66 concept store, kde kromě bot naleznete třeba i stylové retro tužky Koh-i-noor nebo zápisníky Moleskine. Dnes o nových botaskách a jejich pražském obchodě píší mezinárodní designové časopisy a blogy, limitované edice bot a doplňků pod značkou botas 66 sbírají jedno ocenění za druhým.

Takže až  se vás někdo v Londýně nebo v Paříži zeptá, odkud že to máte ty vytuněný tenisky, můžete s kamennou tváří odpovědět: „From Skuteč.“ A nedivte se, až vám ten člověk odpoví: „Botas – I know!“.

Galery 66

Konviktská 30, Praha 1

http://www.botas66.cz