Havlíčkovy sady – známé spíš pod názvem Grébovka –  zažívají v poslední době spoustu příjemných změn. Tento anglický  park na rozhraní Vršovic, Nuslí a Vinohrad  býval na začátku 20. století oblíbeným místem procházek mnoha pražanů.  Léty  ale chátral a teprve v posledních 10 letech dochází k jeho novému rozkvětu. Co tu všechno můžeme vidět? Kromě procházky v krásné přírodě tu najdeme zrekonstruovanou Gröbeho vilu, můžeme nahlédnout i do romantické umělé jeskyně – Grotty (také kompletně obnovené). Není to dobrý tip zvlášť pro májové toulky zamilovaných?

Novorenesanční Gröbeho vila z 80. let 19. století jako by z oka vypadla honosným sídlům italské renesance, a to včetně dvouramenného schodiště spojujícího hlavní terasu s vinicí Svaté Kláry (od roku 1993 opět „v provozu“), vodních kaskád a vodotrysků. Vila se stavěla téměř dvacet let a od jejího dokončení tu doslova kráčely dějiny. V roce 1905 nemovitost koupila od Gröbeho dědiců Vinohradská obec. Za druhé světové války prostory zabrali Hitlerjugend, od padesátých let do sametové revoluce zde sídlil Ústřední dům pionýrů a mládeže Julia Fučíka. Po roce 1989 zde krátce sídlila Soukromá taneční konzervatoř a později Taneční konzervatoř Praha. Dnes si budovu od města pronajímá vzdělávací středisko pro právníky (Central and Eastern European Law Initiative).

A co by to bylo za procházku, která by nekončila douškem dobré kávy či vína. Možnosti máme dvě – můžeme zajít do pečlivě zrekonstruované zahradní kavárny Pavilon nebo se občerstvit ve Viničním altánu. Pavilon v 19. století sloužil jako zahradní herna se střelnicí, kuželnou, šachovými stoly a dalšími atrakcemi, kde si mohli návštěvníci tehdejšího areálu odpočinout a odreagovat se. Nyní opět plní svůj účel, kromě občerstvení je tu možno využít ke hře i  repliku původní kuželkové dráhy .

Viniční altán, stojící uprostřed obnovených vinic, je nejen chráněnou kulturní památkou, ale i místem, kde je možno ochutnat „Víno z Grobovky“. Je tu totiž vinný sklep i šenk a každoročně se tu koná v polovině září Vinohradské vinobraní.  Při doušku dobrého vína se můžeme kochat krásným výhledem  a říkat si, že v Praze je skutečně blaze….

Jak sem: tramvaj 4 a 22 z Náměstí míru do stanice Francouzská. Vchod z ulice Rybálkova.

http://www.sklepgrebovka.cz/

http://www.pavilongrebovka.cz/

http://www.vinicni-altan.cz/