Grand Café Orient je jedna z nejstylovějších kaváren v Praze, a ačkoli leží v samém centru Prahy (a nebo možná právě proto), spousta Pražanů do této unikátní kubistické kavárny nikdy nezavítala. Pokud už tedy vyšlápnete těch pár schodů (samozřejmě přísně kubistického) schodiště do prvního patra, spíše než na typické pražské kavárenské povaleče tu narazíte na (kultivované) turisty, kteří se o kavárně dočetli v seznamu TOP 10 svého turistického průvodce.

Grand Café Orient není jen kavárnou stylovou, ale má i zajímavou historii. Kubistický dům U Černé Matky Boží, ve kterém se podnik nachází, byl postaven v letech 1911-1912 podle návrhu slavného architekta Josefa Gočára. Ten údajně navrhnul i část vnitřního zařízení včetně baru a osvětlení. Už při svém otevření v roce 1912 se kavárna nacházela stejně jako dnes v prvním patře. V přízemí byla vinárna, v druhém patře obchod s textilem, ve třetím kanceláře a patro čtvrté bylo určeno pro byty. Přibližně po deseti letech byl provoz kavárny ukončen, údajně pro nemodernost kubistického stylu, a prostory byly přestavěny na kanceláře. Kavárna byla znovu otevřena až v roce 2005, její interiér byl obnoven podle dobových fotografií a dokumentace. V ostatních prostorách domu se dnes nachází Museum českého kubismu.

Kavárna kromě tradičního občerstvení nabízí i kulturní program – od pravidelné živé hudby až po přednášky historika architektury Zdeňka Lukeše. V létě si nenechte ujít posezení na terase, samozřejmě s kubistickým zábradlím.

 

Dům U Černé Matky Boží
Ovocný trh 19

110 00 Praha 1

http://www.grandcafeorient.cz

Foto: Tereza Drahotová

 

 

Grand Cafe Orient