Muzejní exponáty mi až na vzácné výjimky dech nevyrážejí. Při pohledu na tenhle jsem si ale střídavě připadal jako Simona Stašová, když v Pelíškách na návštěvě u psychotického souseda obdivuje model vojenského památníku, a jako halucinující dítě, jehož papírový model z ábíčka se přes noc rozrostl do absurdně obrovských rozměrů. 

Langweilův papírový model Prahy z let 1826-1837 totiž pokrývá přes 20 metrů čtverečních a obsahuje více než 2000 budov. S dech beroucí přesností zachycuje Prahu, jak vypadala na počátku 19. století – a výraz dech beroucí přesnost tu není nadsázka. Antonín Langweil, v té době zaměstnanec Univerzitní knihovny v Klementinu, strávil 11 let akribickým modelováním doslova každé cihly Starého města, Malé Strany a Pražského hradu (včetně opadané omítky a zdobných detailů fasád, samozřejmě vše přesně v měřítku). Už vás někdy napadlo, jak vypadal Josefov před tím, než vznikla na přelomu století Pařížská ulice?

A pro toho, komu se Langweilův model zdá na dnešní dobu příliš statický, má Muzeum hl. města Prahy dynamičtější alternativu. Po třech letech filmování, skenování, přeměřování a procesování je pro zájemce Langweilův model k dispozici i digitálně. Díky technologii 3D se tak můžete Prahou počátku 19. století virtuálně proletět a Langweilův model vidět z perspektiv, o kterých si sám Antonín mohl nechat jenom zdát.

 

Muzeum hlavního města Prahy

Na Poříčí 52

Praha 8 – Florenc

http://www.langweil.cz

http://www.muzeumprahy.cz

 

Staroměstské náměstí

Staré město a Josefov

Karlův most

Staroměstské náměstí